Elemzésünk tárgya a közel 30 éves depeCHe MODE legutóbb megjelent lemezének, a Sounds of the Universenek díszdobozos, exclusive, limitált, box set kiadványa. Olyan érdekességekkel és szépségekkel telepakolt díszdobozról van szó, amiben megtalálhatunk mindent, ami szem-szájnak ingere.
Jelen esetben kicsit másként kellett az elemzéshez hozzáállni, mert nem egy klasszikus értelemben vett DVD-ről van szó. Elsőnek nem nagyon tudtam milyen koncepciót alkalmazzak, hiszen filmről itt nem igazán lehet beszélni, hanem inkább dokumentumfilmekről és rövidfilmekről, valamint interjúkról. Kb. olyan érzésem volt, mintha egy film extra lemezét kellene előtérbe helyezni, remélem sikerült.
Rövidfilmek:
A díszdoboz dvdjén több dokumentumfilmet is találhatunk, az egyik egy 45 perces és Making the Universe címre hallgat.
Ebben ellátogathatunk a fiúkkal a los angelesi illetve a new yorki stúdiókba, ahol nyomon követhetjük a Wrong elkészítésének szakaszait. Ezt a rövid dokumentumfilmet maga Daniel Miller (a csapat “nagyapja”) forgatta. De nem csak szűken, a stúdióba ragadva követhetjük a fiúkat, hanem az utcán is például egy ebédre. A hangulat teljesen felhőtlen, s Dave is össze-vissza mókázik a kamera előtt, Martin pedig őszintén elmondja, hogy mióta letette a piát sokkal jobban érzi magát, jobban is ment a szövegírás, a dalszerzés, töredelmesen be is ismeri, hogy azóta új hobbit talált: mániákusan vásárol hangszereket az eBayen, és ezek nagy részét hallhatjuk is megszólalni a Sound of the Universe albumon.
A másik, 55 perces dokumentumfilm címe Usual things, try and get the question in the answer.
Itt csak a new yorki Chung King stúdió kulisszatitkaiba pillanthatunk bele, a felvételek ideje 2008 november, tehát ekkor már a majdnem kész lemez munkálatai folytak. Érdekes koncepció, hogy a 2008-as felvételek közé bevágtak néhány archív stúdiófilm részletet 1984-ből, növelve a kontrasztot a mai technika és az akkori lehetőségek között. Itt sokkal több poénos pillanatnak is szemtanúi lehetünk, például a stúdió házi csocsó bajnokságának, a kávéfüggőségnek, Andy tejszínhab mániájának és Martin összevásárolt hangszereinek, gitárgyűjteményének egy részét is megnézhetjük. Dave külön kis világával is foglalkozik néhány perc erejéig a dokufilm. Nagyon sok beszélgetés hallható a fiúkkal külön-külön, az előző dokumentumfilmben nincsenek konkrét interjúk, csak forog a kamera és történnek a dolgok ellenben itt sok beszélgetés van.
A harmadik és egyben utolsó 10 perces szösszenet nagyjából ugyan azt az anyagot tartalmazza, mint a Usual things, csak sokkal lényegretörőbben és rövidebben foglalja össze a lemez készítésének fázisait, a dalok alakulását, kiválasztását, keverését. Sok érdekességet már nem nyújthat az előző kettő után.
Egy külön menüpontban megnézhetjük négy új dal felvételét:
1. Corrupt
2. Little soul
3. Stories of old
4. Come back
A dvdre már rákerült a SOTU első kislemezének a Wrongnak rémálomszerű videoklipje. Itt támadt bennem egy kis űr, hogy ha már egyszer feltették a videoklipet, akkor egy rövid werk is kapcsolódhatott volna hozzá a forgatási képsorokkal. Igazi kuriózum lett volna.
A zenei extrák között megtalálhatjuk az új album minden számát 5.1-ben és DTS-ben, és az albumról lemaradt 5 különleges bónusz dalt: Light, The Sun and the Moon and the Stars, Ghost (személyes kedvenc), Esque, Oh well.
A dobozban helyet kapott még három CD is! Az elsőn az új album van a 13 dallal, a másodikon az 5 bónusz szám és hat remix a Corrupt, In chains, Little soul, Jezebel, Perfect és Wrong dalokhoz.
A harmadik cd rejti az igazi csemegét, 14 demó felvételt!
1. Little 15
2. Clean
3. Sweetest Perfection
4. Walking In My Shoes
5. I Feel You6. Judas
7. Surrender
8. Only When I Lose Myself
9. Nothing’s Impossible
10. Corrupt
11. Peace
12. Jezebel
13. Come Back
14. In Chains
10/10
Csomagolás:
Nagyon impozáns külcsínt kapott a Sounds of the Universe. A rajongók legnagyobb örömére többféle kiadásban is meg lehet vásárolni. Van egy sima CD, fekete borítóval a CD+DVD kombináció, illetve a díszdobozos kiszerelés, melynek DVDjén még több anyag van, mint a sima CD+DVD megjelenésen. A díszdobozban a lemezek kis papírtokokban vannak, de az egész box egy rendkívül egyszerű, négyzet alakú, sötétszürke alapanyagú kemény papírdoboz, a tetején a CD-ről már jól ismert pálcikás motívummal.
A beltartalom a 4 lemezen kívül még két darab fotóalbum, a nagy alakú, kemény kötésűben az Anton Corbijn holland fotográfus által az albumhoz készített képek találhatóak, valamint a dalszövegek és egy rövid bevezető. Mindez 84 oldalon. A másik albumban csak képek vannak, ahol a stúdiózás pillanatait, a hangszereket és apróbb életképeket nézhetünk végig, és szintén 84 oldalas. Grátiszként találunk még két kis kitűzőt, egy plakátot, egy kisebb összefoglaló füzetet, és egy papír zacskó rejt 5 darab véletlenszerűen kiválasztott kártyát (nem volt szívem még kibontani) melyek képeslap méretűek. És az egész pakkhoz jár még egy eredetiség igazolás sorszámmal.
Íme néhány kép:
10/10
Menük:
Jól tükrözik az egész designt, ugyan úgy a pálcikás montázs jelenik meg különféle színű hátterek előtt. Teljesen statikus, semmi kiemelkedő nincs benne, de nekem tetszik a letisztultsága és egyszerűsége. A feliratok menüpont alatt ott a magyar nyelv, mindegyik dokumentumfilm kapott magyar feliratot!
10/5
Kép:
Mivel dokumentumfilmekről van szó a képminőség nem a legjobb, hiszen a felvételek mind kézikamerásak kivéve az interjú részleteket, így a kép élessége, mélysége és színei elég hullámzó végeredményt produkálnak. Sokszor elmosódnak és van, amikor maga az operatőr is keresgeti az élességet a kamerán. Nem kell azonban Cloverfield-féle kamerarángásokra gondolni, csak néhány jelenetben lehet jobban észrevenni.
10/5
Hang:
A dokumentumfilmek mindegyike angol sztereo, semmi extra nincsen bennük, tökéletesen kielégítik egy dokumentumfilm kívánalmait, nem zajosak, jól érthetőek.
10/8
Összkép:
Rendkívüli kiadás, gyűjtőknek mindenképpen ajánlott a beszerzése s nem csak a DVD miatt, nekem például a fotóalbumok nyújtották a legtöbbet, kiváló fényképek Anton Corbijntól. Korrektül összepakolt kiadás apróbb dvds hiányosságokkal, de mivel ez alapjában egy exclusive zenei kiadvány, így nem a dokumentumfilmek jelentik a gerincét, csupán extraként szolgálnak az Univerzum hangaihoz.
10/8
A cikk eredetileg egy DVD elemző portálon jelent meg. [Moviehunter.hu]